A cannabis hatása a gondolkodásra és az emlékezetre
A cannabis hatása a gondolkodásra és az emlékezetre
A cannabis gondolkodásra és emlékezetre gyakorolt hatásainak elemzése során el kell különíteni a szer által kiváltott akut (intoxikáció alatti) hatásokat a krónikus (hosszú távú) fogyasztás következményeitől. „Az emberek másképp gondolkodnak és másképp emlékeznek a kannabisz hatása alatt. A szer tartós fogyasztása megváltoztathatja a gondolkodási (kognitív) képességek egyes vonatkozásait is.”
Akut hatások
A cannabis kisebb adagja általában nem okoz változást a könnyebb feladatoknál, de rontja a teljesítményt a bonyolultabbak esetében. A változás mértéke elsősorban az elfogyasztott adagtól, emellett pedig a környezettől, a tapasztalattól, és az egyéb tényezőktől függ.
Az egyes képességeket a következő három kategória felállításával tudjuk osztályozni:
1. valószínűleg érintetlen képességek
2. lehetséges, hogy megváltoznak
3. valószínű, hogy megváltoznak.
Valószínűleg érintetlen képességek:
Több kiterjedt kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy a cannabis nem befolyásolja az egyszerűbb feladatok megtanulását, illetve a fogyasztás előtt tanultak felidézését.
Ami lehet, hogy megváltozik:
„A marihuána nem mindig, vagy korlátozottan hat az egyszerű reakcióidőre,a gátlásra és a kitartó figyelemre.” Az egyszerű reakcióidő méréses feladatokban gyors gondolkodásra és reflexekre van szükség, de semmilyen bonyolultabb döntést nem kell meghozni. Egyes kutatások kicsi, azonban statisztikailag jelentős eltéréseket mutattak ki a cannabis fogyasztók esetén. Más kutatások nem találtak ilyen különbséget. A gátlás mérésére a kutatók ötletes megoldásokat dolgoztak ki. Egyes kutatások azt találták, hogy a cannabis hatására a fogyasztóknak problémái lehetnek ezekben a feladatokban, más vizsgálatok viszont nem találkoztak hasonlóval. „Az éberséggel vagy a figyelem fenntartásával kapcsolatos vizsgálatok gyakran egy nagyon egyszerű, unalmas feladatra irányuló hosszú koncentrációt követelnek.” Az eredmények azt mutatják, hogy a cannabis okozta intoxikáció alatt nehezebb odafigyelni a hosszú, unalmas feladatokra.
Ami valószínűleg megváltozik
„A THC valószínűleg káros hatással van az érzékelésre,a hangos olvasásra,a számolásra,a komplex reakcióidőre és az emlékezet néhány aspektusára. Ezek a hatások már kis vizsgálati mintánál is megjelennek szokványos adag fogyasztása mellett.” Ahogy azt a cannabis szubjektív hatásai között már láttuk, a szer hatására módosul a fogyasztó érzékelése (ízlés, tapintás, szaglás, látás, hallás). Ezeket a tapasztalatokat a laboratóriumi kísérletek is alátámasztják. Egy kísérletben a hangos olvasás képességének jelentős romlását állapították meg cannabis hatása alatt. Egy másik vizsgálat kimutatta, hogy az intoxikáció rontja a résztvevők számolási teljesítményét is. Az egyszerű reakcióidős feladatokban nem találtak jelentős eltérést a szerhasználók és az absztinensek között. Ezen feladatok komplex változataiban azonban (ahol különböző történésekre nem ugyanazt, hanem különböző gombokat kellett megnyomni) kicsi, vagy nagyobb mértékű eltérést találtak a két csoport között. „Általában minél nehezebb volt a feladat, annál nagyobb teljesítményromlást mutattak ki kannabisz hatására.”
Az emlékezettel kapcsolatos kutatások bizonyították, hogy a cannabis nincs hatással a fogyasztás előtt tanultakra (tehát nem károsítja a hosszú távú memóriát), ugyanakkor az itt alkalmazott tesztek azt mutatták, hogy a szerhasználat következményeként a fogyasztó nehezebben tud különbséget tenni a releváns és az irreleváns ingerek között, így sokkal rosszabbul teljesít ezekben a feladatokban, mint a kontrollcsoport tagjai.
Krónikus fogyasztás következményei:
A cannabis fogyasztásának akut hatásai helyenként jelentősen befolyásolhatják az ember teljesítményét egyes emlékezettel és gondolkodással kapcsolatos bonyolultabb feladatokban. Sok kutató – feltételezve hogy a rendszeres használat hasonló hatásokkal járhat az intoxikáció elmúltával is – vizsgálta a cannabis ezen területeket érintő hosszú távú hatását is. A kutatások nagy része olyan embereket hasonlított össze, akik egyrészt több éve minden nap cannabist használtak (krónikus fogyasztók), másrészt olyanokat, akik saját bevallásuk szerint sosem fogyasztottak a szerből (kontrollcsoport). Az e tárgykörben végzett számtalan kutatás többsége nem mutatott ki jelentős kognitív károsodást a krónikus fogyasztóknál, ugyanakkor egyes (érzékenyebb teszteket alkalmazó) vizsgálatok alacsonyabb teszteredményekről, mások pedig rendellenes agyhullámokról számolnak be azok esetében, akik hosszabb ideje minden nap cannabist használtak. A krónikus fogyasztóknál jelentkező rendellenes agyhullámok arra utalnak, hogy „kevésbé pontosan, vagy kevéssé gyorsan dolgoznak fel információkat” , ezáltal pedig megnehezedik számukra a releváns és irreleváns ingerek megkülönböztetése.
SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM
Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar
Bűnügyi Tudományok Tanszék
Quo vadis cannabis?
A cannabis jogi, orvosi, társadalmi vonatkozásainak összefoglaló áttekintése
Írta: ifj. Sipos László
Konzulens: Dr. Kovács Gábor egyetemi docens
© ifj. Sipos László, 2009
A változtatás nélküli másolás és sokszorosítás a szerző külön engedélye nélkül is megengedett.